Održan sastanak u okviru projekta “Razmisli, i otpad je resurs”

U organizaciji Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj i Direktorata za upravljanje otpadom, pri Ministarstvu održivog razvoja i turizma održan je sastanak u okviru projekta “Razmisli, i otpad je resurs” u vezi sa realizacijom nedavno usvojenog Lokalnog plana upravljanja komunalnim i neopasnim građevinskim otpadom.

Sastanku su prisustvovali Branka Milašinović ispred Ministarstva održivog razvoja i turizma i organi lokane uprave.

Projekat ima za cilj podizanje svijesti o novom načinu odlaganja otpada i primjenu tzv. sistema dvije kante, “suvu” i “mokru”.

-Mi smo odredili jednu ulicu u Rakonjama za ovaj eksperiment, a Ministarstvo održivog razvoja i turizma je obezbijedilo 60 kanti od 120 litara, koje će biti podijeljene domaćinstvima radi sprovođenja novog načina selektovanja komunalnog otpada na suvu i mokru frakciju. U projekat je uključeno i Komunalno preduzeće Lim, kazao je Jasmin Ćorović, sekretar Sekretarijatra za ruralni i održivi razvoj.

Planira se uvođenje “Zelenog telefona”, gdje će građani moći u svakom trenutku da obavijeste nadležni organ i inspekciju o kršenju propisa nesavjesnih pojedinaca. Pored toga, novi Plan podrazumijeva proširivanje obuhvata pružanja usluge i odvoženje otpada i na ruralna područja opštine. Jedan od glavnih ciljeva ovog plana jeste upravo da ta usluga u što većem obimu obuhvata i ruralno područje.

-Realizacijom ovog Plana, Bijelo Polje bi dobilo savremeni reciklažni centar sa reciklažnim dvorištem i niz novih radnih mjesta u njemu. Jedna od mogućnosti pretpostavlja i izgradnju nove deponije regionalnog karaktera, ističe Milašinović.

Pored Kataloga urađena su još dva priloga glavnom dokumentu, i to: tri mape u različitim razmjerama, koje na pregledan način pokazuju tačne lokacije nelegalnih odlagališta, njihov broj, lokacije na kojima seplaniraju postaviti komunalne posude. I treći prilog glavnom dokumentu je Akcioni plan sa finansijskom konstrukcijom za sprovođenje ovog Lokalnog plana.