Predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja prezentovali su danas u Bijelom Polju državni Agrobudžet za 2019. godinu vrijedan 52,4 miliona eura koji ima 58 mjera.
Predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović kazao je da u odnosu na prošlu godinu značajnim povećanjem Agrobudžeta još jednom su potvrđena nastojanja Vlade Crne Gore da dodatno doprinese razvoju poljoprivrede posebno na sjeveru, na čemu dugujemo zahvalnost ministru Simoviću, ali i kompletnoj Vladi Crne Gore, na čelu sa Premijerom Markovićem.
-Opština Bijelo Polje ima značajne resurse u vidu površina pod poljoprivrednim zemljištem, voda, šuma, stanovništva na ruralnom području, klimatskih uslova za bavljenje stanovništva poljoprivredom..
Iz tog razloga napominje Smolović poljoprivreda je jedna od glavnih strateških grana razvoja naše opštine. Uzimajući u obzir prethodno navedene činjenice, država Crna Gora, kao i opština Bijelo Polje, ulažu značajna novčana sredstva za podsticaj razvoja poljoprivrede u Bijelom Polju. Ministrastvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, kroz državni Agrobudžet, međunarodne i državne projekte, podstiče i razvija poljoprivredu, kako na području naše opštine, tako i na teritoriji cijele države.
Predsjednik je naglasio da Opština Bijelo Polje, donošenjem Programa mjera za podsticaj razvoja poljoprivrede i ruralnih područja, koje realizuje preko Sekretarijata za preduzetništvo i ekonomski razvoj i Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj, ulaže u okviru svojih nadležnosti i mogućnosti, značajna sredstva za razvoj poljoprivrede i ruralnih područja.
-Mjerama razvoja podstiču se svi vidovi poljoprivredne proizvodnje: stočarstvo, ratarstvo, voćarstvo, pčelarstvo..Osim ovih direktnih mjera podrške, Opština preko svojih nadležnih organa, ulaže značajna sredstva za izgradnju infrastrukture na ruralnom području, izgradnjom vodovoda i održavanjem i izgradnjom puteva, a takođe donosi i realizuje mjere poreskih olakšica za poljoprivredne proizvođače. Za period od 2012.godine, zaključno sa 2018. godinom, iz opštinskog budžeta izdvojeno je, po osnovu ovih Programa podsticaja, oko dva miliona eura. Počeli smo sa 8 podsticajnih mjera u 2012. godini da bi u 2019. godini predvidjeli 25 podsticajnih mjera kojima su obuhvaćene sve oblasti značajne za podsticanje i razvoj poljoprivrede.
Smolović ističe da su Predlogom budzeta za 2019. godinu planirana su sredstva u ukupnom iznosu od 270.000,00€, što je za 25 % više u odnosu na 2018. godinu.
-U skladu sa navedenim, imajući u vidu državni agrobudžet, međunarodne i državne programe i projekte: Midas, IPARD like, ADMAS, IFAD, kao i pomenute programe sa lokalnog nivoa, možemo sa ponosom istaći da su stvoreni povoljni uslovi za dalji razvoj i unapređenje poljoprivrede u opštini Bijelo Polje, zaključio je predsjednik Smolović.
Vršilac dužnosti generalnog direktora Direktorata za poljoprivredu Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja Radana Damjanović kazala je da Agrobudžet za ovu godinu uvećan za 12,4 miliona eura ili 31% u odnosu sa prošlu godinu.
-Mjere ćemo realizovati kroz direktna plaćanja i mjere ruralnog razvoja. Nastavljamo sa podrškom biljnoj proizvodnji, stočarskoj proizvodnji, podršci investicijama, a kada je u pitanju voćarstvo, nabavka mehanizacije, unaprjeđenje stočnog fonda i nezaobilazna mjera je unaprjeđenje infrastrukture na seoskim područjima. Kada je riječ o direktnim plaćanjima ove godine kroz te mjere smo opredijelili podršku od oko osam miliona eura. Kada riječ o biljnoj proizvodnji podrška se oprjedjeljuje po hektaru obradive površine i iznosi 180 eura. U fokusu naše pažnje su mladi poljoprivredni proizvođači, pa je za njih dodijeljno dodatnih 10 eura po hektaru, a isto važi kada je u pitanju podrška investicijama gdje poljoprivredni proizvođači ostavrauju veći stepen podrške u odnosu na ostale. Nastavljamo sa važnom mjerom direktne podrše stočarskoj proizvodnji u govedarstvu, ovčarstvu i kozarstvu kao i za tov junadi, bikova i volova. U ovom Agrobudžetu i realizovaćemo 24 javna poziva kroz mjere ruralnog razvoja i za te namjene je opredijeljeno više od 32 miliona eura što je znatno više nego prošle godine. Podrška investicijama koje se odnose mehanizacijiu, unaprjeđenje stočnog fonda, voćarstvo. Ove godine realizujemo i javne pozive kroz IPARD pa su i za tu namjenu oprediljena znatna sredstva, zaključila je Damjanović.
Mjere iz Agrobudžeta su prezentovali i Gojko Babović načelnik Ojeljenja za savjetodavne poslove u obalsti stočarstva i Vukota Stanišić načelnik odjeljenja za savjetodavne poslove u biljnoj proizvodnji.