Predstavnici Međunarodnog fonda za razvoj poljoprivrede (IFAD) boravili su danas u radnoj posjeti Bijelom Polju tokom koje su posjetili lokalnu upravu, a zatim proizvođače malina, hladnjačare kao i rasadnike malina na teritoriji bjelopoljske opštine.
Tokom posjete lokalnoj upravi, delegaciju IFAD-a koju su činili Rita Bajraktarević i Igor Jovanović eksperti u Crnoj Gori i Phillip Remy regionalni menadzer, primio je predsjednik Opštine mr Petar Smolović sa rukovodiocima Sekretarijata za preduzetništvo i ekonomski razvoj Džaferom Gusinjcem i Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj Jasminom Ćorovićem.
IFAD realizuje projekat vrijedan 13,6 miliona eura - Podrška jačanju manjih poljoprivrednih gazdinstava, izgradnji seoskih puteva i vodovoda, kroz koji je predviđeno da se podrži izgradnja ruralne infrastrukture i razvoj poljoprivrednih gazdinstava na području sedam opština - Nikšić, Šavnik, Žabljak, Mojkovac, Bijelo Polje, Berane i Petnjica.
U sklopu realizacije ovog projekta Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja objavilo je već dva javna poziva za podršku razvoju poljoprivrede i ruralnih područja, kroz Projekat razvoja klastera i transformacije ruralnih područja, u saradnji sa opštinama i Međunarodnim fondom za razvoj poljoprivrede (IFAD). Kako bi se postigli navedeni ciljevi, projekat je koncipiran u dvije komponente, za koje su objavljena dva javna poziva. Prvi se odnosi na podršku razvoju klastera - javni poziv za dodjelu podrške razvoju lanca vrijednosti, a drugi na ruralnu infrastrukturu - javni poziv za navedenih sedam opština da dostave zahtjeve za podršku razvoju lokalne putne i vodovodne infrastrukture.
Predsjednik Smolović je naglasio da je projekat koncipiran tako da doprinese unapređenju ruralne infrastrukture, ekonomskog ambijenta za razvoj poljoprivrednih gazdinstava, posebno manjih, poboljšanje kvaliteta života stanovnika na seoskom području, što će značiti i novi impuls za razvoj bjelopoljske poljoprivrede i ruralnih područja i omogućiti kvalitetan infrastrukturni razvoj ruralnih područja u Bijelom Polju.
-Naša je namjera da zajedno sa Vladom stimulišemo manja poljoprivredna gazdinstva, kao i one koji ne ispunjavaju minimalne kriterijume za ostvarivanje podrške kroz Agrobudžet Vlade Crne Gore. Kroz podršku razvoju lanca vrijednosti, podržavamo udruživanje poljoprivrednika kroz klastere kako bi njihova ponuda bila konkuretnija. Ozbiljno smo pristupili razvoju Strategije malinarstva u Bijelom Polju koje ima i najbolje uslove za ovaj vid malinarske proizvodnje. Potrudićemo se da ova strategija zaživi i na državnom nivou.Kroz ovaj projekat smo kroz nadležne opštinske službe izvršili intenzivne terenske i administrativne aktivnosti usaglašane sa procedurama IFAD-a, a održali smo, između ostalog, brojne radionice u jednom broju mjesnih zajednica, naglasio je Smolović.
Kroz ovaj projekat se na području bjelopoljske opštine podržavaju investicije koje su vezane za proizvodnju maline. Ove godine IFAD podržava formiranje malinskog klastera u Bijelom Polju.
Predstavnici Opštine i IFAD- a obišli su danas poljoprivredno gazdinstvo Andrije Delića u selu Šljepašnica, koji ima zasad od 1.5 ha maline, kao i rasadnik PU Biotehnički centar i hladnjaču preduzeća Senzal d.o.o.
Inače, kroz projekat, zainteresovani poljoprivredni proizvođači mogu nabaviti grla stoke, sjemenski i sadni materijal, namjensku opremu i mehanizaciju. U dijelu prerade, mogu se adaptirati ili izgraditi objekti, nabaviti namjenska oprema za preradu hrane, za pakovanje i skladištenje gotovih proizvoda, kao i održavanje adekvatne higijene u objektu. Moguća je i nabavka specijalizovanih vozila i transpornih sredstava.
Podrška se opredjeljuje u vidu sufinansiranja troškova investicije, sa maksimalnom podrškom do 50 odsto prihvatljivog iznosa investicije za primarnu proizvodnju, i 33 odsto iznosa prihvatljive investicije za preradu.
Kada je riječ o drugoj komponenti projekta, javnim pozivom opštinama za razvoj putne i vodovodne infrastrukture za 2018. godinu, predviđeno je da opštine kandiduju predloge za poboljšanje putne ili vodovodne infrastrukture, a na bazi konsultacija sa lokalnim zajednicama.
U finansijskoj strukturi učešća, krajnji korisnici moraju obezbijediti najmanje 5% učešća od ukupne investicije. To učešće može biti obezbijeđeno kako u novcu, tako i u radu.
Podržavaju se investicije u vodosnabdijevanje seoskog stanovništva, objekte za napajanje stoke i navodnjavanje usjeva, izradu rezervoara za tehničku vodu, kao i izradu putne infrastrukture. Maksimalni iznosi investicija u snabdijevanje vodom ruralnih područja iznosi 100.000€, dok maksimalni iznos investicija u lokalne puteve iznosi 200.000€.
Za 2018. godinu predstavnici resornih sekretarijata Opštine Bijelo Polje su zajedno sa poljoprivrednim proizvođačima i mjesnim zajednicama kandidovali 4 putna pravca i dva vodovoda. Od strane IFAD-a su prihvaćeni i biće finansirani vodovodi Kanje -Dobrakovo i Pavino Polje, kao i asfaltiranje putnog pravca u Godijevu u dužini od 500 metara.
Aktivnosti na ovom priojektu će se u Bijelom Polju nastaviti u narednih 5 godina, a sve investicije moraju biti realizovane u područjima koja su povezana sa prvom komponentom projekta, odnosno oblastima poljoprivredne proizvodnje koje se podržavaju kroz javni poziv za razvoj klastera.