Opština Bijelo Polje nastavlja sa intenzivnom podrškom poljoprivrednicima iz Bijelog Polja, a posebno malinarima sa kojima se juče i sastao predsjednik Opštine Petar Smolović.
Kako je i obećano da će se preduzeti aktivnosti na rješavanju problema, predsjednik Opštine Petar Smolović je intenzivnom komunikacijom sa resornim Ministarstvom, te otkupljivačima i hladnjačarima dogovorio aktivnosti koje bi trebale obezbijediti nastavak otkupa malina sa područja Bijelog Polja.
Aktivnostima predsjednika Smolovića, obezbijeđeno je da se nakon popunjavanja kapaciteta hladnjača u Bijelom Polju i Pljevljima, maline odvoze u Podgoricu, gdje će biti smještene u hladnjačama kompanija ‘’Voli’’ i ‘’Laković’’. Zatražili smo angažman svih relevantnih državnih institucija kako bi se poboljšao plasman i kako bi se sačuvao ovaj rod, ali i energija i volja malinara za dalji rad.
Neophodno je istaći naročito važnu činjenicu, da Opština Bijelo Polje, više od svih u okruženju, izdvaja za podsticajne mjere, posebno za jagodičasto voće. Ranije donesenim programima za ruralni i održivi razvoj i za razvoj poljoprivrede za 2018. godinu definisani su svi uslovi i načini ostvarivanja benefita.
Opština Bijelo Polje izdvaja sredstva za nabavu sadnog materijala u 100 postotnom iznosu, uz uslov da sadnice moraju biti sertifikovane sa poznatim porijeklom. Cilj je da se bolje koriste prirodni resursi podizanjem novih zasada sadnim materijalom kontrolisanog kvaliteta.
Konkretno, subvencije koje daje Opština Bijelo Polje po ubranom 1 kilogramu maline iznose 10 centi plus 15 centi od Ministarstva poljoprivrede, što je opet, najpovoljnije u okruženju.
Ako se radi o organskom proizvođaču koji treba dobiti subvenciju, potrebno je samo da donese odgovarajući sertifikat.
Za podršku podizanju zasada jagodičastih, jabučastih i koštičavih voćnih vrsta,za 1 ha, podizanju zasada jezgrastih voćnih vrsta,za 0,5 ha, poljoprivredna gazdinstva koja ispunjavaju propisane kriterijume dobijaju sredstva od lokalne uprave direktno za žiro račun.
U cilju podizanja konkurentnosti ratarske, povrtarske, voćarske i stočarske proizvodnje, Opština je predvidjela i nabavku vozila – pikap, koje mogu ostvariti poljoptivredni proizvođači koji obrađuju minimun 1 ha neke kulture, koji su registrovani. Iznos sredstava je u vrijednosti do 40 posto ukuopne cijene vozila a maksimum 1.5 hiljada eura. Ova mjera podrazumijeva nabavku i polovnih i novih automobila.
Takođe, postoji podrška i za udruženja – kooperative ( ako se radi o kooperativi malinara mogu ostvariti ovaj vid posrške). Ukupan iznos ove podršjke je do 2000 eura za nabavku alata, opreme, sadnog materijala, sistema za navodnjavanje itd.
Postoji i mjera za subvencioniranje sistema za navodnjavanje, koju malinari koriste po sistemu kap po kap, a ukupna subvencija je do 30 %, a minimalni troškovi prihvatljivih ulaganja iznose 500,00 a max 5.000,00 eura.
Sve što treba da uradi poljoprivredni proizvođač jeste da podnese zahtjev nadležnim sekretarijatima na obrascu na Građanskom birou ili na sajtu Opštine i priloži potrebnu dokumentaciju.
- Kada se sve analizira, Opština Bijelo Polje ima mnogo više sredstava i mjera nego ostali u odnosu na okruženje, ukupno 24 mjere, kojima godišnje obezbjeđujemo oko 300 hiljada bespovratnih sredstava, pa realno očekujemo da će to doprinijeti kvalitetnijoj ponudi ratarskih, povrtarskih i dr. kultura domaće proizvodnje, unaprijediti proizvodnje stočne hrane na raspoloživim površinama i primjenu savremene tehnologije u voćnim zasadima, kao oblik edukacije proizvodjača i podstrek za osavremenjivanje postojećih voćnih zasada, istakao je predsjednik Smolović.
Krajnji cilj ovih mjera koje obezbjeđuje Opština su podizanje konkurentnosti domaćih proizvoda, održivosti poljoprivrede i povećanje standarda naših poljoprivrednih proizvođača, za koje su uvijek naša vrata otvorena, zaključio je on.