Počele 42. Ratkovićeve večeri poezije

Besjedom književnog kritičara i publiciste Rajka Cerovića o Ristu Ratkoviću i izvođenjem predstave „Zoraj” u Velikoj sali Centra za kulturu sinoć su počele 42. Ratkovićeve večeri pozije.

Ratkovićeve večeri poezije  narednih dvadeset dana u Bijelom Polju  i još nekoliko crnogorskih gradova okupiće blizu 100 renomiranih pisaca iz 20 zemalja.

Osvrt na djelo i život Rista Ratkovića istaknuti književni kritičar Rajko Cerović počeo je konstatacijom da je on pripadao pjesničkom bratstvu ukletih „u najmanju ruku osobama koje izvan književne realnosti i književnih ambicija ne umiju sagledati sopstveno mjesto u često neprijateljskom praktičnom svijetu“.

- Nije glumio boema kako su mnogi neuspjeliji i manje talentovani pokušavali u očajničkoj nadi da će navodnim prezirom tekuće stvarnosti obezbijediti sebi, odnosno svome pjesništvu neophodni ugled i potvrdu istinske pjesničke individualnosti. Boemija je bila njegovo prirodno stanje, jer drukčije nije umio ni da živi ni stvara. Ništa pjesnik Risto Ratković od sebe nije skrivao. Samo je trajni gubitak voljenog bića i sjećanje na Lim kao rijeku djetinjstva bio u stanju da u njemu aktivira beskrajna polja melanholije i one vrste tuge koja stalno izaziva novi dijalog sa sjenima voljene osobe. Takvi trenuci bi ga na neki čudan način uspijevali prosvijetliti, ali i udaljiti od stvarnosti u predjele potresno onostranog, kazao je Cerović.

Tumačenje književnih kritičara koji su isticali neku vrstu Ratkovićevog orijentalnog  lirskog senzibiliteta i uticaj istočnjačke filozofije dopunio je tvrdnjom da je pjesnik „njegovao jednu vrstu misticizma patnje, ili fatalnosti koja mu je obujmljivala svijest“.

Umjetnički direktor Ratkovićevih večeri poezije Bogić Rakočević je rekao da Bijelo Polje , grad domaćin smotre, učesnike manifestacije i goste dočekuje otvorenog srca i, kao što su prošle godine po odlasku odavde to činili regionalni pjesnici, utiske o Bijelom Polju, Crnoj Gori i velikom pjesničkom bratstvu koje se ovdje okuplja i ovogodišnji učesnici prenijeti po povratku u svoje zemlje, od Japana do Škotske, Njemačke, Grčke, Španije, Ukrajine, Francuske i tako redom…

- I to lijepe utiske o Bijelom Polju kao gradu kulture, vrsnih umjetnika i oličenju multinacionalnog sklada čime se naša zemlja ponosi i o Crnoj Gori, državi čiji se temelji oslanjaju na pisanu riječ, kazao je Rakočević.