Održana prezentacija projekta valorizacije Đalovića pećine

Prezentacija projekta valorizacije Đalovića pećine održana je danas u Bijelom Polju, gdje su učesnici prezentacije istakli da je ovaj projekat, vrijedan 12 miliona eura, jedan od značajnijih u istoriji Bijelog Polja.

Predsjednik Opštine Bijelo Polje Aleksandar Žurić kazao je da je Đalovića pećina svjetski speleološki dragulj i nešto čega nema u regionu.

- Đalovića pećina je sadržajnija po pećinskom nakitu nego što su mnoge pećine, koje su svjetski poznate i koje državama u regionu donose ozbiljne prihode. Odlučili smo se za prilaz koji će budućim posjetiocima staviti na uvid Bistričku klisuru koja nije ništa manje atraktivna od pećine nad Vražijim firovima, a uvezali smo u tu priču i manastir Podvrh, koji je oism što je vjerski objekat i objekat kulturne baštine, kazao je predsjednik Žurić.

Projekat Đalovića pećine ušao u kapitalni budžet Vlade Crne Gore, te će u njegovu realizaciju u narednim godinama biti uloženo oko 12 milona eura. Takođe, prilikom realizacije projekta, vodiće se računa da se strogo poštuju prirodne vrijednosti Đalovića pećine, a montažno-demontažnim kontrukcijama sačuvaće se svaki pećinski ukras. Autor projekta i rukovodilac studije ekonomske opravdanosti i idejnog rješenja turističke valorizacije Đalovića pećine Rifat Alihodžić ističe da je sudbina ovog projekta izvjesna i ovi ptencijali će biti valorizovani.


- Današnja prezentacija pokazuje sve potencijale i način kako smo mi to osmislili idejnim rješenjem. Ovdje će biti valorizovani ne samo pećina, nego cijeli kompleks. Mišljenja smo da je do turističkog dijela pećine koji je osmišljen najbolje doći žičarom u dužini 1750 metara, kojom će se moći doći tačno do ulaza u pećinu, koja će biti uređena za posjetioce, kazao je Alihodžić.

Predsjednik speleološkog kluba Akovo Željko Madžgalj kazao je da je ovaj projekat veoma značajan za povezivanje sjevera i juga Crne Gore, te da će na ovaj način Bijelo Polje dobiti oblik masovnog turizma, koji će biti generator svih ostali vidova turizma.


Do sada je završena izrada Studije ekonomske opravdanosti turističke valorizacije Đalovića pećine sa idejnim rješenjem uređenja dijela pećine, a ispitani dio ovog dragulja prirode je u dužini oko 17,5 km. Studijom je predloženo da uređeni turistički dio bude nešto preko 814m sa devet dvorana i deset platoa za posjetioce, kao i da se izgradi i stavi u funkciju žičara od manastira Podvrh do same Pećine. Nakon završetka Studije, slijedi izrada glavnog projekta na uređenju Pećine.