Povodom Dana državnosti i Dana ustanka Crne Gore, Opština Bijelo Polje i Opštinski odbor Saveza boraca danas su položili cvijeće na spomenik palim borcima u centru grada.
Cvijeće na spomenik položila je opštinska delegacija na čelu sa predsjednikom Opštine Aleksandrom Žurićem, delegacije političkih partija i borci, a predsjednik Skupštine Opštine Džemal Ljušković je podsjetio da je 13. jula 1941. u Crnoj Gori, pod rukovodstvom Komunističke partije Jugoslavije, otpočeo ustanak protiv okupatora, te da su zahvaljujući slobodarskoj tradiciji naroda Crne Gore gerilske akcije prerasle u opšte-narodni ustanak protiv okupatora.
- Bjelopoljski srez je sa okolinom od prvih ustaničkih dana jula 1941, pa sve do konačne pobjede 1945. stajao u prvim redovima crnogorskog i jugoslovenskog oslobodilačkig rata i revolucije. U oslobođenom Bijelom Polju 20. jula održan je veliki sreski narodni zbor na kome su govorili Rifat Burdžović Tršo i Miloje Dobrašinović. Tom prilikom formiran je sreski vojni Komitet, koji je vršio funkciju prvog sreskog narodnooslobodilačkig odbora u Sandžaku. Formiran je od uglednih građana, predstavnika svih stranaka i vjerskih zajednica, čime je dao široku platform opštenarodnom ustanku, podsjetio je Ljušković, naglasivši da je u toku rata bjelopoljski srez bio poprište teških i krvavih borbi protiv italijanskih, njemačkih i bugarskih okupatora i domaćih izdajnika. Ljušković je naglasio da su građani Bijelog Polja, predstavnici svih naroda i narodnosti, popunjavali bjelopoljski partizanski odred od preko 1.000 boraca, dva bataljona u Trećoj proleterskoj Sandžačkoj brigade, dva bataljona u Četvrtoj sandžačkoj, tri bataljona u Petoj sandžačkoj i dva bataljona u Sandžačkoj brigade KNOJ-a.
- S ponosom i pijetetom ističemo da je bjelopoljski srez u ratu podnio ogromne materijalne i ljudske žrtve. Narod ovoga kraja ima čime da se ponosi ii ma obavezu da ovako velike zasluge tekovine čuva i brani. Ovo je datum koji nas obavezuje da se podsjetimo svih koji su ugradili sebe i svoje živote u temelje Crne Gore. Onih koji su 13. jula 1941. ustali protiv fašističke okupacije, al ii onih koji su se puno prije, kroz čuvene bitke, borili za slobodu i priznanje crnogorske države, koje se desilo 13. jula 1878. godine na Berlinskom kongresu, zaključio je Ljušković.
U ime Boračke organizacije, prisutne je pozdravio Rajko Medojević.