Povodom Dana pobjede nad fašizmom i Dana Evrope, danas su predstavnici Opštine, boračkih organizacija i političkih partija položili cvijeće na spomenik palim borcima u Bijelom Polju.
Tom prilikom predsjednik Skupštine Opštine Bijelo Polje Džemal Ljušković je podsjetio da je 9. maj jedan od najznačajnijih datuma u istoriji čovječanstva, koji danas proslavljamo u demokratskom društvu jednakosti.
- Nakon šestogodišnjeg oružanog sukoba koji je otpočeo prvog septembra 1939. godine, napadom nacističke Njemačke na Poljsku, a nastavio se pored ostalog napadom država siila Osovine 6. aprila na Jugoslaviju Drugi svjetski rat na evropskim prostorima je okončan 9.maja 1945. godine, potpisivanjem bezuslovne kapitulacije oružane sile Trećeg rajha. Većina svjetskih i domaćih istoričara smatra NOB jednom od najznačajnijih pokreta Drugog svjetskog rata. Rat je odnio brojne žrtve ali je donio pobjedu antifašističkim snagama, što je u modernijoj istoriji i najveće dostignuće ljudske civilizacije. Ta borba nije bila usmjerena samo protiv stranih zavojevača, nego je istovremeno stremila bitnom društvenom i političkom preobražaju revoluciji, što je rezultiralo epohalnim istorijskim progresom. Tokom ratnog sukoba na kojoj su se na jednoj strani našli nosioci autoritarizma, a na drugoj humani savez, pale su mnoge žrtve i pretrpljena su mnoga razaranja. Veliku cijenu u ljudskim životima koja je plaćena u odlučujućoj borbi za vrijednosti moderne civilizacije ni danas nije moguće tačno odrediti. Procjene govore da je stradalo između 50 i 80 miliona ljudi, a da je malo gradova sa tako ponosnom i slavnom prošlošću kao što je Bijelo Polje, za šta zahvalnost pripada svim učesnicima NOB-a, kazao je Ljušković i napomenuo da Drugi svjetski rat predstavlja najveći podijum stradanja i najtragičniji oružani sukob u istoriji čovječanstva. Ljušković je podsjetio da je samo na prostoru Jugoslavije, tokom četiri ratne godine, stradalo više stotina hiljada civila i pripadnika partizanskih odreda.
- Među njima su borci bjelopoljskog kraja bili primjer hrabrosti i časti na bojnim poljjima, predvođeni sa šest narodnih heroja. Antifašističko opredjeljenje ujedinjene Evrope odražava se u drugim oblicima i danas. Sistemski, preko evropskih standarda, koji utvrđuju vladavinu prava i zaštitu ugroženih pojedinaca i manjina. Evropa, praktično na političkom planu, pokazuje primjer ujedinjavanja demokratskih snaga kada god zaprijeti opasnost fašističkog razmišljanja. Možda upravo to pokazuje značaj koji su u istoriji čovječanstva imali ovi događaji, antifašistički pokret i njegova ideja. Zato Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope predstavlja priliku da se odavanjem počasti stradalima istakne opredjeljenje i orijentacija za očuvanje tekovina ostvarenih tom veličanstvenom borbom i pobjedom. Za nas u Crnoj Gori i Bijelom Polju 9. maj je u proteklih pola vijeka nesporno bio Dan pobjede, jer je tog dana 1945. godine određena naša sudbina i za naredne vjekove. U Crnoj Gori se nikada nijesu osporavale vrijednosti antifašističke ideje, koja je ovaplođena u tome da ovdje svi imamo jednaku vrijednost čovjeka i da niko ne smije biti diskriminisan bez obzira na postojeće razlike, te da je fašistička ideologija globalno zlo u svojoj ideji i nadmoći jednih prema drugima zbog nacionalnih, vjerskih i rasnih razlika i u tome su bjelopoljci uvijek nepodijeljeni. Mi se nijesmo pokazali kao plodno tlo za takvu ideju i sasvim je razumljivo što su nam stariji, koji su nam takvu vizionarsku sudbinu još tada odredili željeli da nas na to podsjećaju svake godine jer iz simbolike tog događaja izviru i osnove pozitivnih vrijednosti i civilizacijskih dostignuća. Ideja očuvanja mira, ekonomskog i socijološkog aspekta, vladavine prava uopšte posebno poštovanje ljudskih prava. Značaj ovog datuma svakako se ogleda u oslobađanju tadašnje mladosti od totalitarnog režima i stvaranja mogućnosti za slobodom i samostalnošću, izborom, obrazovanjem ali i u rađanju kolektivne svijesti u mladih ljudih o važnosti i značaju antifašizma. Za mnoge Evropljane je 9. maj dan kada je započeta ideja o novoj ujedinjenoj Evropi, ideja koja je trasirala budućnost Evrope u poslednih pola vijeka, kazao je Ljušković.
Prisutnima su se obratili i predstavnici bjelopoljskih boračkih organizacija Milisav Šćekić i Rajko Medojević, a hor Škole za osnovno muzičko obrazovanje priredio je prigodan muzički program.