Akreditovana australijska ambasadorka za Crnu Goru Džulija Fini posjetila Bijelo Polje

Akreditovana australijska ambasadorka za Crnu Goru Džulija Fini, posjetila je danas Udruženje roditelja za djecu sa smetnjama u razvoju Oaza, kojem je australijska Ambasada u Beogradu donirala 7.150 eura za poboljšanje uslova rada i boravka djece u ovom Udruženju.

- Veoma sam zadovoljna radom ovog Udruženja. Kvalitetno se radi sa djecom, a pogotovo mi se dopada što su uključena u sportske aktivnosti i radionice. Veoma je bitno da djeca budu integrisana u lokalnu zajednicu, kazala je Fini, koja je iskoristila posjetu da druži sa djecom u Oazi i da prisustvuje radionici Valjanje vune koju vodi Ida Kasumović.

Udruženje roditelja za djecu sa smetnjama u razvoju Oaza, apliciralo je projektom za poboljšanje uslova rada kod australijanske amabasade u Beogradu, na poziv direktne pomoći i dobilo sredstva zahvaljujući kojim su renovirali prostor Udruženja.

- Sredstva koja smo dobili, uložili smo za renoviranje prostorija, spuštanje plafona, uradili smo elektroinstalaciju nanovo, natkrili ulaz, okrečili, uradili pregradu za poseban kancelarijski dio i napravili prijatn prostor za boravak djece, a naš rad je dobio na funkcionalnosti, kazala je sekretarka Udruženja Oaza i koordinatorka projekta Rasema Hekalo.

Današnja posjeta ambasadorke Fini je u funkciji donacije Oazi, ali to je bilo i dobra prilika da se sastane sa predsjednikom Skupštine Opštine Džemalom Ljuškovićem i predstavnikom Odbora za međuopštinsku i međunarodnu saradnju Miomirom Vojinovićem, koji su je upoznali sa istorijatom i kulturom grada, ali i predočili brigu lokalne samouprave prema osobama sa invaliditetom.

- Bijelo Polje, osim što je grad pjesnika, kulture, grad mladih, grad multietičnosti, to je grad koji je preteča brige o osobama sa invaliditetom, sa mnogo prisutnih servisa iz te oblasti u našoj državi. Rukovodstva raznih institucija i nevladine organizacije bore za poboljšanje uslova osoba sa invaliditetom, stare osobe, djecu i druge ciljne grupe, što služi za primjer u našoj državi. Podatak da nam je prije dvije godine obuhvatnost djece predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem bila oko tridesetak, a sada oko predeset procenata mnogo govori. Cijenimo i zahvalni smo što nam je australijanska Ambasada pomogla da modernizujemo prostorije Oaze. Međutim, naša sredina i pored napora u ulaganja koje čini je pogodno tlo za ulaganja u ovoj oblasti. Čak nam je i država Azerbejdžan nedavno donirala dječji vrtić koji je useljen prošle godine. Zatim, američka Vlada donirala je izgradnju Male grupne kuće za mlađe osobe sa invaliditetom za cjelodnevni boravak, što je jedini slučaj u Crnoj Gori. Takođe, u ovoj oblasti imali smo pomoći od Turske, Japana, Njemačke i drugih država. I ono što je bitno, sve ovo što se čini u ovoj oblasti u našoj opštini, normativno je regulisano i uobličeno kroz lokalne planove koji se donose za četvorogodišnje periode, koji se prate i analiziraju u organima lokalne samouprave, kazao je predsjednik Ljušković.

U cilju buduće saradnje, ambasadorka Fini je najavila podršku udruženju Oaza u daljem radu.