Dobro došli u najtolerantniji grad u jugoistočnoj Evropi

Časopis "Damar" u najnovijem broju objavio je intervju sa predsjednikom Opštine Bijelo Polje Aleksandrom Žurićem. Intervju predsjednika Žurića prenosimo u cjelini.

Opština Bijelo Polje poslednjih nekoliko godina značajan dio investicija usmjerila je na podizanje privrednih kapaciteta, od kojih očekuje da će uz neke već vidljive, dati i nove konkretne rezultate, kazao je između ostalog predsjednik Opštine Aleksandar Žurić u intervju za naše novine.

Razvoj Bijelog Polja i njegova tradicija predmet su interesovanja naših ljudi koji su uhljebljenje našli u drugim sredinama pa i van granica naše zemlje. Kako biste ukaratko opisali Bijelo Polje danas onim koji su davno napustili Bijelo Polje i Crnu Goru?

Bijelo Polje danas po mnogo čemu nema izgled one sredine koju su prije deceniju i mnogo ranije napustili. Pozitivne promjene u poslednjoj deceniji dovele su u neku ruku do urbane ekspanzije grada . Postali smo regionalni centar a ne tako davno Bijelo Polje se nije razlikovalo od drugih gradova na sjeveru. Obrisi modernog grada, koji su sve uočljiviji, ne daju samo vizuelni efekat već su rezultat sveobuhvatne infrastrukturne obnove koju prate i novi sadržaji čime su stvorene pretpostavke za kvaliteniji život .

Šta bi poručili našim građanima u dijaspori kada su u pitanju eventualna ulaganja u bjelopoljsku opštinu?

Pored značajno kvalitetnije infrastrukture postignuto je mnogo i na unapređenju administrativno poreskog sistema čime su eliminisane barijere za sve koji žele da započnu biznis u našem gradu. Ne treba izostaviti ni političku i bezbjedonosnu sigurnost koja karakteriše ovo područje kao ni tradicionalnu gostoljubivost i predusretiljivost ovdašnjeg stanovništva. Tokom integracionog procesa Bijelo Polje je imalo aktivan odnos u ispunjavanju standarda koji se odnose na kvalitetnije funkcionisanje lokalnih uprava. Na taj način smo stvorili povoljan ambijent koji uz određene benefite, koje je usvojila Vlada i lokalna uprava, mogu biti dobar stimulans za ulaganja u našu opštinu. Ne zaboravimo ni izuzetne potencijale sjevera koji su uglavnom neiskorišćeni a koji daju značajne mogućnosti prvenstveno kada je riječ o turističkoj i poljoprivrednoj djelatnosti.

Kao i ostatak države, Bijelo Polje prolazi kroz težak period? Da li biste mogli napraviti kratak osvrt na dešavanja u bjelopoljskoj privredi?

Opšte je poznato da je privreda na sjeveru u poodmakloj fazi tranzicije sa još uvijek neizvjenim ishodom. Takva situacija posebno se reflektuje na Bijelo Polje kao regionalni centar. U protekloj deceniji uradili smo mnogo na izgradnji infrastrukture koja nije praćena i odgovarajućim privrednim razvojem. Očekujemo da će politika iz protekle dvije-tri godine, koja je značajan dio investicija usmjerila ka podizanju privrednih kapaciteta dati i konkretne rezultate, a neki su već sada vidljivi.

Problemi u privredi reflektuju se, što je prirodno, na stanje u lokalnoj upravi. Da li u takvim uslovima opština uspijeva da puni budžet planiranom dinamikom i da li može da servisira davanja, investicije i tekuće poslove?

Opština tokom poslednjjih nekoliko godina ostvaruje budžetsku stabilnost tako da je gotovo uvijek realizovan više od 95 odsto od planiranog. Veoma je važno naglasiti da je ta vrsta stabilnosti ostvarena bez ikakvog zaduženja. To, međutim, ne znači da je situacija finasijski u potpunosti stabilna, jer nagomilane obaveze iz prethodnog perioda i veliki broj zaposlenih dovode u pitanje finasijsku stabilnost opštine. I u takvoj situaciji uspjeli smo da izvršimo konsolidaciju javnih finasija i ustabilimo izvorne prihode, čime čuvamo povjernje poslovnih partnera. Sve to nas je navelo da primijenimo novi koncept kada je u pitanju investiranje novih projekata, okrećući se eksternim izvorima finansiranja i dobrom planiranju. Zahvaljujući kvalitetnom odabiru infrastrukturnih investicija i njihovom uspješnom realizacijom, Bijelo Polje je u proteklom periodu zauzimalo mjesto odmah iza Podgorice kada je riječ o funkcionalnim projektima.

Lokalna uprava ne posustaje sa investicijama, naveli ste da je urađeno i da se radi više važnih infrastrukturnih objekata. O kojim projektima je riječ?

Trend uređenja prostora u ovoj opštini zadržan je i u protekle četiri godine , koje karakteriše kriza na globalnom planu. U tom periodu svake godine uloženo je u realizaciju projekata preko 25 miliona eura. Izdvojio bih izgradnju dječjeg vrtića u ulici Voja Lješnjaka ne samo zbog značaja tog objekta za građanje, veći zbog činjenice da je njegovu izgradnju donirala Vlada Azerbedžana sa 2 miliona eura. U međuvremenu završeno je još jedano savremeno obdanište u ulici Lenke Jurišević, za šta je izdvojeno 1,3 miliona eura. Izgradili smo četiri stambena projekta u naselju Ravna Rijeka, za penzionere, korisnike socijalne zaštite, te RAE populacije. U Nikoljcu će do kraja septembra biti završeno 150 stanova za državne službenike, vrijednosti 6 miliona eura. Više od 600 000 eura uloženo je u projekat elektro-energetske efikasnosti gradske bolnice i izgradnju kotlarnice. Kroz partnerstvo sa EPCG, na teritoriji opštine samo u protekloj godini , u poboljšanje starih i izgradnju novih objekata, uloženo je 2 miliona eura. Završena je izgradnja moderne saobraćajnice na regionalnom putu Slijepač most –Pljevlja od Slijepča most do blizu granice sa pljevaljskom opštinom. Naredne godine biće nastavljeni radovi prema Pljeljima. Ovaj kolovoz sa dvije trake sada je najkraća i najbolja veza ovog područja sa BiH. Ova investicija premašila je 10 miliona eura. Značajno jepomenuti rekonstrukciju gradskog mosta, koji je dobio prepoznatljivo ruho, kao i izgradnju mosta u prigradskom naselju Strojtenica, te rekonstrukciju mosta na Ribarevinama i izgradnju dva kružna toka. Na upotrebu je predata i gradska garaža čiju izgradnju je pomogla Evropska komisija sa preko milion eura. Tokom protekle dvije godineizvršena je rekonstrukcija i potpuna zamjena pružnog kolosjeka na području opštine. Ta investicija koštala je 1,45 miliona eura, a prethodne tri godine na sličnim projektima uloženo je 8,5 miliona eura. Paralelno sa ovim investicijama urađen je i moderan pružni prelaz u Sutivanu, vrijedan 250 000 eura. Uz ovo vrijedi podsjetiti i na završetak obilaznice oko Bijelo Polja, čija je izgradnja koštala 28 miliona eura, a u rekonstrukciju gradskih i prigradskih ulica uloženo je oko 300 000 eura. Građani su dobili i savremeni Dom zdravlja, vrijedan 3, 3 miliona eura.U toku je i detaljna adaptacija Internog odjeljenja u Opštoj bolnici. Pored sigurnije zdrastvene zaštite, građani su dobili i kvalitenije vodosnabdijevanje nakon dokaptiranja glavnog gradskog izvorišta u Majstorovini te izgradnje vodovoda u Nedakusima, Gubavču, Slijpač mostu , Džafića brdu... Izgrađena je i gradska kapela za čiju izgradnju je izdvojeno 250 000 eura. Završen je aneks sportske hale u Nikoljcu, u kojoj je smješten Dizaster rikaveri centar, a grad je dobio i savremenu gradsku biblioteku čime se, uz brojna kulturna dešavanja tokom godine, na neki način potvrđuje njegova bogata kulturna zaostavština.

Kakvi su dalji planovi hoće li uspješan dosadašnji trend biti nastavljen i u narednom periodu?

Među najvažnijim projektima u ovoj godini , svakao je izgradnja gradske tržnice ( gradskog bazara ), zašta je obezbijeđeno 1,5 miliona eura.Proklamovanom idealu Crna Gora ekološka država i smaragdu ovog djela Evrope daćemo doprinos kroz izgradnju kolektora za prečišćavanje otpadnih voda. Ova investicija vrijedi 25 miliona eura. U toku je tender za izgradnju prve faze, vrijedan 5,25 miliona eura. Projekat će u značajnoj mjeri pomoći Evropska komisija. Veoma važan projekat je i Azmont centar za obuku radnika, koji će dobiti priliku za posao na izgradnji turističkog kompleksa u Kumboru, čija vrijednost premašuje 500 miliiona eura. Trebamo li napomenuti da će briga o izgradnji i održavanju lokalnih puteva biti nastavljena.

Obrazovanje je važan segment svakog društva. Koliko lokalna uprava vodi računa o obrazovanju mladih?

Među najznačanijim projektima koje smo realizovali poslednjih godina, svakako, spade i otvaranje fakulteta u Bijelom Polju. Pored studija Pravnog, Ekonomskog i Poljoprivrednog fakulteta zadnjih godina ovdje su otvoreni I studiji za jezike, vizuelnih umjetnosti a u najavi je otvaranje i Studija za turizam što je bitan korak u razvoju visokoškolskog obrazovanja u Crnoj Gori. Dakle sada imamo oko hiljadu studenata u gradu. Mnogi od njih ne bi imali priliku da se školuju negdje drugo. Mnogi bi otišli da studiraju u druge sredine I tamo ostali. Dio studenta dolazi iz susdjednih gradova. Najvažnije je da privlačenjem kapitala te razvojem grada I države stvorimo uslove za njihovo zaposlenje nakon završetka studija.

Možete li prokomentarisati aktuelni politički trenutak u Bijelom Polju ?

Sve projekta koje smo realizovali u protekloj deceniji realizovala je koalicija DPS-SDP a poslednjih godina i Bošnjačaka stranka. Iskreno, ni opozicija nije bila opozicija Bijelom Polju u kontekstu realizacije projekata. Gotovo svi dokumenti koji su se odnosili na strateški razvoj kraja, bili su usvojeni jednoglasno. Kolaicija funkcioniše i biće do poslednjeg dana održavanja lokalnih izbora. Kasnije ćemo vidjeti kako će se stvari odvijati.

Govoriti o Bijelom Polju a neosvrnuti se na njegov multinacionalni i multikonfesionalni karakter gotovo je nemoguće. Ova sredina je kroz vjekove poznata po skladnom životu građana koji žive na ovom prostoru.

Dobri komšijski i međuljudski odnosi te domaćinski odnos i prijatan osjećaj svakog ko dođe u Bijelo Polje je karakteristika sa kojom se mogu pohvaliti samo privilegovane sredine kao što je naša. Taj sklad je sačuvan i u najtežim vremenima kada je u raznim periodima i vremenima bjesnio rat na ovim prostorima ili u okruženju. Univerzalne vrijednosti su pod istom zastavom okupile Crnogorce, Srbe, Bošnjake, Muslimane i sve koji su ovoj sredini i sebi željeli dobro. Bijelo Polje je te vrijednosti sačuvalo i u vremenu povampirenja nacionalizma u periodu raspada nekada zajedničke države. Ova sredina je i sada prepoznata u regionu po toleranciji i dobrom suživotu naših građana. Ovdje su svi okrenuti rješavanu životnih problema, poboljšanju standarda jer se suočavamo sa teškom socijalno-ekonomskom situacijom. Građani u privatnom I javnom životu zajedno sa nama traže formu za bolje rješavanje životnih problema. Možemo mi različito politički da mislimo ali Bijelo Polje ,kao što sam već rekao, nema opoziciju sam sebi. I za potrebe vjernika i očuvanja kulture lokalna uprava izdvaja značajna sredstva tako je za potrebe rekonstrukcije i obnavljanja svetilišta u gradu prošle godine izdvojila 350 000 eura. Potvrda dobrim odnosima stigla je i sa adrese OEBS-a u vidu nagrade za najtolerantiji grad u jugoistočnoj Evropi, što služi na ponos svim građanima naše opštine.

Ovih dana aktuelan je odlazak većeg broja građana u zemlje EU radi ekonomskog azila. Vaš komentar.

Neravnomjeran razvoj sjevera i juga koji je doveo do odlaska građanja u bogatije zemlje u potrazi za sigurnijom egzistencijom nije karakteristika ovog vremena već je taj trend započet prije mnogo decenija kada se sa siromašnog sjevera odlazilo u pečalbu. Skoro da nema porodice koja nema bližeg ili daljeg rođaka koji se ne nalazi od Njemačke do Amerike i Australije. I sam dijelim sudbinu mnogih jer mi je jedini stric prije četrdeset godina otišao u Njemačku gdje i danas živi a sestra i brat su uhljebljenje, ima već dvije decenije, našli u Americi. Dakle, problem odlaska građana prisutan je i u vremenu intezivnog razvoja tadašnje Jugoslavije tranzicijonom vremenu i evo traje do danas . Želji građana da promijene sredinu ide i na ruku i to što smo uspjeli da u proteklom periodu izborimo bezvizni režim, koji je trebao da omogući neku drugu vrstu putovanja. Naravno, sve to smatram tragičnim i alarmantnim. No lokalna uprava na čijem sam čelu učinila je sve što je u njenoj moći da do ovakvih slučajev ne dođe, stvaranjem kvalitene komunalne i svake druge infrastrukture i povoljnog ambijenta za ulaganja, međutim ,ispostavilo se da sve to nije bilo dovoljno.

Sa predsjednikom Opštine Bijelo Polje Aleksadrom Žurićem, razgovarao novinar Vukoman Batko Kljajević