Uspostavlјanje veza duž granica

Završna pres konferencija kojom je obilјežen upješan završetak prvog projekta koji implementira jedna od vjerskih zajednica u Crnoj Gori Eparhija Srspke pravoslavne crkve održana je danas ispred crkve Svetih apostola Petra i Pavla, i na njioj pored njegovog presoveštenstva episkopa Budimlјansko – nikšićkog gospodina Joanikija govorio i šef delegacije Evropske komisje u Crrnoj Gori Mitja Drobnič.

- Zadovolјan sam što sam ovdje i vlastitim očima mogu gledati na rezultate projekta, koji je imao svrhu da da novi život objektu koji je star 800 godina, sa namjerom da živi najmanje sledećih hilјadu godina. Projekat je realizovan u okviru Prekogranične saradnje Crne Gore i Srbije, i naš doprinos je uspostavlјanju harmonizovanog i uravnoteženog ekonomskog razvoja graničnih oblasti, sa posebnim naglaskom na turizam, znanje i inovacije. Važno je naglasiti da radeći zajedno susjedne zemlјe ponovo uspostavlјaju socijalne, kulturne i trgovinske veze između lokalnih zajednica duž granica. To je suština ideje evropskih integracija, kazao je Drobnič.

On je dodao da je Evropska komisija odlučna u namjeri da se postara da ta sradanja ostane značajno obilјežje saradnje na Zapadnom Balkanu, i tako će nastaviti sa istom posvećenošću i u narednom periodu, do 2020. godine.

- Zajedno ćemo sa Vladom Crne Gore doprinijeti da se stigne do potencijalnih korisnika, kako bi se promovisale zajedničke vrijednosti i podržale integracije susjednih zemalјa. Ovaj program se pokazao uspješnim, sa 16 projekata koji su sprovođeni u predhodne tri godine, a finansijska konstrukcija iznosila 1,8 miliona eura, istakao je Drobnič, govoreći pohvalno o institucijama u Bijelom Polјu, za koje je rekao da su pokazale veliko interesovanje za prekograničnu saradnju.

- Ovaj projekat je bio posebno usmjeren na povećanje privrednog razvoja u Crnoj Gori i Srbiji kroz promociju kulturne i turističke ponude.. Delekacija EK u Crnoj Gori je bila ponosna što je imala mogućnost da podrži očuvanje kulturnog naslјeđa, istakao je Drobnič, dodajući da se nada da će više turista dolaziti u Crnu Goru, uz zadovolјstvo što je priojekt podržao unapređenje lјudskih resursa.

Na kraju Drobničć je ohrabrio crnogorsku javnost, lokalne uprave , udruženja i privatni sektor, da kako je kazao, nastave sa ulaganjem u efektivni sektor u prekograničnim aktivnostima.

Vladika Joanikije je izrazio veliku radost zbog susreta povodom kraja prve faze projekta drevne svetinje, zadužbine velikog kneza Humskog Miroslava iz 12 vijeka, koja svojom svvjetlošću i kulturnom znamenitošću iznova privlači pažnju velikog broja, institucija, naučnika, dobrotvora i vjerujućeg naroda.

- Prije desetak godina Crkvena opština Bijelo Polјe krenula je sa inicijativom da se kroz proces obnove ovoj svetinji vrati srednjovjekovni izgled iz njene najveće slave. Sa obnovom ove crkve istovremeno je počela obnova starih crkava u Zlatibosrkom kraju, tako da su se stvorili uslovi za našu saradnju na duhovnom, kulturnom planu i razmjeni iskustava – kazao je Joanikije, dodajući da je od velike važnosti što su se na istiom se zadatku našli Delegacija RU, Eparhija Budimlјansko – nikšićka, TO Zlatibor , Plužine, Bijelo Polјe itd.

Prema njegovim riječima veliko je zadovolјstvo uspješno završenim poslom.

-Zvršena je obnova južnog zvonika, porušenog u 17. vijeku, vraćanje prvobitnog izgleda sjevernog zvonika i tako se podsjetili na mnučeničku istoriju ovog hrama, koji je odavno zakoračio u deveto stolјeće svog nastanka. Nastavićemo sa radom na ouređenju ovog kompleksa, sve dok mu ne vratimo pravu funkciju, u skladu sa volјom i namjerom kneza Miroslava i arhispeiskopa srpskog Danila drugog, koji je jedno vrijeme ovdje stolovao.

Dalјe je vladika naglasio da su pozitivni efekti rekonstrukcije svetinja u Bijelom Polјu i na Zlatiboru na duhovnom, kulturnom i turističkom planu , nesumnjivo će doprinijeti zbližavanju naroda i ekonomskom napretku sjevera Crne Gore i Zlatiborskog kraja.

- Uvjeren sam da smo kroz dosadašnju saradnju uu budućem napretku zajednički napravili dobar početak, zaklјučio je Joanikije.

U ime Opštine Bijelo Polјe, čiji je i raniji i kako je najavlјeno i budući predsjednik Aleksandar Žurić prisustvovao, govorio je prof. dr Milivoje – Mićo Radović, inače dekan Ekonomskog fakulteta u Podgorici.

- Značaj prokjekta kroz tirizam i kulturu, za bolјu saradnju Crne Gore i Srbije , je u tome što je ovo prvi priojekat u IPA komponenti , koji je ostvarila jedna vjerska zajednica u Crnoj Gori. Turističko unapređenje sjevera države, kroz unapređenje kulturnih sadržaja , očuvanje spomenika i kulturnog naslјeđa, kroz saradnju turističkih orranizacija, je cilј ovog projekta – naglasio je dr Radović.

Na skupu su govorili još i Ranko Damjanović, predsjednik crkvene opštine Bijelo Polje, Goran Prebiračević iz Zajedničkog tehničkog sekretarijata i Arsen Đurić, direktor TO Zlatibor.