U organizaciji Kancelarije za rodnu ravnopravnost, Ženskog odborničkog kluba (ŽOK) Skupštine Opštine Bijelo Polje i NVO SPES iz Podgorice, održana prezentacija rezultata istraživanja o postojanju akušerskog nasilja u Crnoj Gori

U skladu sa Memorandumom koji je potpisan sa Sekretarijatom za lokalnu samoupravu opštine Bijelo Polje,  u organizaciji Kancelarije za rodnu ravnopravnost,  Ženskog odborničkog  kluba (ŽOK)  Skupštine Opštine Bijelo Polje i NVO SPES iz Podgorice,  održana je  prezentacija rezultata istraživanja o postojanju akušerskog nasilja u Crnoj Gori. Istraživanje je sprovedeno za potrebe realizacije projekta “Rodni aspekt medicinske etike: Slučaj akušerskog nasilja”, kojeg NVO SPES realizuje uz finansijsku podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava. 

Prisutnima su se obratile Almasa Rizvanović iz Kancelarije za rodnu ravnopravnost, Gordana Knežević  kopredsjedniica ŽOK  i Nada Drobnjak, članica NVO SPES. One su govorile o potrebi sprečavanja kršenja ženskih ljudskih prava, suzbijanju svih oblika nasilja nad ženama i važnosti primjene Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena kao i  preporukama CEDAW komiteta.

Akušersko nasilje definiše se kao svaki oblik neprimjerenog, nehumanog ili nasilnog ponašanja prema ženama tokom trudnoće, porođaja ili u postnatalnom periodu, koje uključuje fizičko, verbalno, emocionalno ili psihološko zlostavljanje od strane medicinskog osoblja koje dovodi do kršenja prava žena na dostojanstvo, autonomiju i poštovanje u kontekstu zdravstvene njege za reproduktivno zdravlje. Ono može uključivati prisilne medicinske intervencije, ignorisanje zahtjeva pacijentkinje, nedostatak informisanog pristanka, ponižavanje, zanemarivanje ili grubo ophođenje, odnosno sve prakse koje se kose sa medicinskim etičkim standardima.

Slaven Živković, izvršni direktor agencije DeFacto Consultacy, predstavio je rezultate Istraživanja o akušerskom nasilju u Crnoj Gori, koje je izradila  ta agencija. Istraživanje o akušerskom nasilju agencija Defacto sprovela je od 6. novembra do 12. decembra 2024, na uzroku od 384 ispitanice/ka. Uz podatak da je gotovo 70 odsto žena doživjelo akušersko nasilje (66,3 odsto), prema rezultatima istraživanja, skoro isto toliko žena navelo je da su njihove potrebe i zahtjevi ignorisani. Približan tome je i broj onih koje su navele da su doživjele ponižavanje, grub i neprimjeren govor od medicinskog osoblja. Tvrde i da su tokom medicinskog pregleda makar jednom doživjele grubo rukovanje ili zahvat…

Nakon prezentacije rezultata istraživanja razgovaralo se o prezentovanim slučajevima akušerskog nasilja, ali i o ličnim iskustvim pojedinih prisutnih žena.

Konstatovano je da je neophodno nastaviti rad na suzbijanju akušerskog nasilja unapređenjem primjene postojećeg normativnog okvira na sprovođenju politika rodne ravnopravnosti i zaštiti od diskriminacije po osnovu pola i roda, te edukacijom kako zdravstvenih radnika/ca o važnosti empatične komunikacije, tako i pacijentkinja o njihovim pravima.

Prezentaciji su  prisustvovali/le: kopredsjednica  ŽOK Kristina Damjanović, kao i  članovi/ce  Kancelarije i Savjeta za rodnu ravnopravnost, obrazovnih ustanova, CZPDIP, Kancelarija za mlade i prevenciju narkomanije,  Službe pravne pomoći.
Sastanak je održan u Domu zdravlja Bijelo Polje u cilju podrške i saradnje  sa ŽOK.