Crnu Goru karakteriše ravnopravan položaj žena u pogledu ostvarivanja ekonomskoh i socijalnih prava, rekao je potpredsjednik Opštine Bijelo Polje, Nermin Bećirović na otvaranju Konferencije o ženskom preduzetništvu u Bijelom Polju.
"Zakonodavni i strateški dokumenti koje Crna Gora donijela u poslednjih nekoliko godina predstavljaju dobru osnovu za unapređenje ženskog preduzetništva. Opština Bijelo Polje je budžetom za ovu godinu prvi put izdvojila sredstva za podsticaj razvoja ženskog preduzetništva u iznosu od 10 hiljada eura. Uslovi, kriterijumi i potrebna dokumentacija, kao i postupak raspodjele bliže će se odrediti javnim pozivom. Predsjednik Opštine je imenovao komisiju, a proceduru će sprovesti Sekretarijat za lokalnu samoupravu" - istakao je Bećirović i podsjetio da u Bijelom Polju imamo odlične primjere uspješnih žena u privatnom biznisu, ali i one koje se nalaze na čelu državnih i opštinskih organa, obrazovnih ustanova i drugih organizacija.
Predstavnica Asocijacije poslovnih žena Crne Gore Ljubica Kostić - Bukarica kazala je da ova Asocijacija uz finansijsku podršku Ministrastva za ljudska i manjinska prava realizuje projekat ,,Podsticaj ženskog preduzetništva kroz treninge i mentorstvo“ tokom 2019.godine.
"Obuhvatili smo šest opština na najviše sa sjevera Crne Gore, jer smo ustanovili da je veća podrška ovdje potrebna i da imamo manje vlasnica biznisa. Naša asocijacija okuplja vlasnice biznisa, a postojimo već deset godina i radimo na unapređenju ženskog biznisa u čitavoj Crnoj Gori. Najveći izazov za žene u pokretanju sopstvenog biznisa to što su žene 99% slučajeva u Crnoj Gori i regionu nemaju vlasništvo nad imovinom i zbog toga im je teško da dobiju kredit" - kazala je Kostić-Bukalica.
Načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti Biljana Pejović kaže da je projekat podržalo Ministrastvo za ljudska i manjinska prva po konkursu iz 2018. godine.
"Tada je projekat ocijenjen kao kvalitetan i treba da doprinese razvoju i promociji ženskog preduzetništva u Crno Gori. Ministrastvo za ljudska i manjinska prava je organ koji prati sprovođenje politike rodne ravnopravnosti i u fokusu oblasti koje želimo da unapređujemo je i žensko preduzetništvo, odnosno ekonomski razvoj žena u Crnoj Gori i ovaj projekat je jedan od tih projekata koji na neki način doprinose, prije svega promociji ženskog preduzetništva, a smim tim i motivaciji žena da pokrenu sopstveni biznis" - zaključila je Pejović.
Na konferenciji su govorile i Almasa Rizvanović - predstavnica Kancelarije za rodnu ravnopravnost Opštine Bijelo Pole, Budimka Golubović - koordinatorka projekta u Asocijacii poslovnih žena Crne Gore i Zvezdana Olujić - članica Upravnog odbora Asocijacije poslovnih žena Crne Gore.
Projekat ,,Podsticaj ženskog preduzetništva kroz treninge i mentorstvo“ se realizuje uz finansijsku podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava, u okviru programa za rodni balans u Crnoj Gori.