Povodom 1. aprila Svjetskog dana borbe protiv alkoholizma Opštinska kancelarija za prevenciju narkomanije u saradnji sa Centrom bezbjednosti Bijelo Polje održala tribinu u Elektroekonomskoj školi za učenike drugog i trećeg razreda.
Inspektor za maloljetničku delikvenciju Demir Ličina upoznao je učenike sa zakonskom regulativom iz ove oblasti. Takođe je naveo primjere iz prakse, kao što su; razvodi brakova, zlostavljanje u porodici, prestupi u saobraćaju, neodgovorno izvršavanje radnih obaveza i druge oblike nasilja i kriminaliteta a koji su najčeśće posljedica prekomjerenog konzumiranja alkohola.
Službenik Opštinske kancelarija za prevenciju narkomanije Dragoslav Šebek rekao je da je alkoholizam bolest od koje pati i pojedinac i društvo, javlja se u svim ekonomskim i socijalnim slojevima, kod oba pola i u svakoj životnoj dobi. Alkohol je tijesno povezan sa gotovo svim negativnim pojavama u društvu, to je jedna od najrasprostranjenijih droga i bolesti zavisnosti, pa samim tim društvu stvara i najviše štete.
Prema posljednje objavljenim rezultatima istraživanja u Crnoj Gori, mladi u prosjeku alkohol probaju sa 13.godina, podaci su još više zabrinjsvajući ako znamo da oko 75% mladih alkohol probaju prvi put u svojoj kući i dobiju ga od svojih roditelja ili bliskih rođaka. Adolescent koji počinje da konzumira alkohol u ovoj životnoj dobi postoji četiri puta veća verovatnoća da će postati alkoholičar odnosno zavisnik od alkohola, u odnosu na one koji alkohol počinju piti kao odrasli.
U okruženju pa i u našoj sredini, postoji dosta tolerantan stav prema konzumiranju alkohola, i to je socijalno prihvatljivo ponašanje. Međutim, prekomjereno i nekontrolisano pijenje odnosno alkoholizam, je najveći socijalni problem bolesti zavisnosti skoro svuda u svijetu. Poznato je da alkoholizam jedne osobe, svojim poteškoćama nanosi patnje za još najmanje 4. osobe iz okruženja a najčešće su to djeca. Nezdrava alkoholičarska porodična sredina bez vrednosnog sistema, ne pruža djeci dovoljnu pažnju i zaštitu. Ta djeca nemaju zdravu osobu za indetifikaciju nesigurna su i uplašena, i svog idola ne rijetko nalaze na ulici. Neki od osnovnih faktora koji mogu pomoći tinjedzerima da ne konzumiraju ili da odlože pijenje alkohola su čvrsta povezanost sa porodicom u kojoj će se dijete osjećati prihvaćeno i sigurno. Jako je važno da osim u školi, postoji angažovanje i u raznim drugim kulturnim i sportskim aktivnostima, kao i jasne i nedvosmoslene poruke od roditelja i svih nas koji se bavimo vaspitanjem i obrazovanjem, da je pijenje alkohola za njih neprihvatljivo i štetno.