U plodnoj ravnici pored Lima, kakva je većina Bjelopoljske zemlje, veliki broj naših sugrađana napornim i mukotrpnim radom podiže svoja gazdinstva, i svojim primjerom pokazuju kako i naš sagovornik Fadil Salković kaže:„ Ko želi da radi u Bijelom Polju, može dobro da živi“.
„Moja porodica, nastavlja Fadil, poljoprivredom se bavi više od tri generacije, kao i drugi pokušao sam i sam da nadjem egzistenciju van ovog posla i nisam uspio. Fadil, je proveo vise od 2 godine u Njemačkoj i nije naša sreću koju danas ima kao poljoprivredni proizvodjač, zajedno sa svojim ocem , suprugom i djecom. Prva sredstva za podizanje i unapredjenje našeg gazdinstva, obezbijedio sam kreditom Zavoda za zapošljavanje kao nezaposleno lice, sredstva sam uložio i podigao plastenike. Porodica Salković, danas obradjuje više od 4 hektra zemlje, na kojoj su zastupljene sledeće kulture: paprika, paradajz i kupus. Na dijelu zemlje takodje je započeo sa sijanjem organskog kukuruza, od kojeg na tržište plasira domaće kukuruzno brašno. U okviru svog biznisa porodica razvija i proizvodnju turšije, ajvara na tradicionalni način, potpuno zdrav i organski.
Fadil, dalje nastavlja da nam priča o svom poslu:“ Najveća podrška je porodica i to je put da biznis u poljoprivredi uspije, otac Esef i supruga Velida, ali već i djeca pokazuju interesovanje, želim da se nastavi tradicija, inače imam troje djece. Nezaobilazna podrška i podstrek za dalje ulaganje i rad su Opština Bijelo Polje i Ministarstvo poljoprivrede u Vladi Crne Gore, sa svojim subvencijama, dostupnim fondovima, snažna nekad i odlučujuća pomoć u daljem unapredjenju naših kapaciteta“.
Ovaj posao podrazumijeva veliku upornost i strpljenje i višegodišnje ulaganje, i čovjek mora biti spreman da stalno uči, da prati razvoj nauke i tehnologije, kako bi adekvatnim tretmanom sačuvao i unaprijedio svoju proizvodnju. Kada bi danas bio ponovo na početku, naš sagovornik je izričit:“ Ništa nebih promijenio“
Jasan je i u poruci mladima, da se posao traži i da se posao ne čeka, šansa se neće ukazati sama i da svoje ideje i želje moramo sami pretvarati u djelo. Danas je situacija mnogo bolja, jer su nam na raspolaganju fondovi i budzet Ministarstva poljoprivrede, gdje uz dobru organizaciju oko 70 % budu povratna sredstva i nekih 30 % budu kreditna sredstva od ukupne investicije.
Porodica Salković živi i stvara u Potkrajcima, u mjestu gdje većima porodica svoje životne potrebe, školavanje djece, obezbjeđuju baveći se poljoprivredom.
Na ime našeg vrijednog domaćina, komentar je dao i sekretar Sekretarijata za ruralni razvoj Opštine Bijelo Polje, Jasmin Ćorović, :“ Fadil Salković je jedan uzoran domaćin, i dokaz da se rad i ulaganje isplate, na prvom mjestu vjerovanje u sebe i svoje ideje. Jasna je poruka i mladima, imajte hrabrosti i donesite odluku sopstveni biznis je najbolji posao“.
Trebamo biti ponosni na našeg vrijednog sugrađanina, čovjeka koji vjeruje da je Bijelo Polje najbolje mjesto za život, probao se pronaći i na Zapadu, i na svom primjeru shvatio da rad donosi dobar život gdje god da si, a najbolje je, kada to ostvaris na svom rodnom pragu, i u svom Bijelom Polju.