
- Detalji
- Pregleda: 58
Izložba radova akademske slikarke Milijane Vujović pod nazivom "Tišina kamena" otvorena je sinoć u galeriji Centra za kulturu.
Otvarajući izložbu v.d. direktora Centra za kulturu Edin Smailović je kazao da je čovjek intervencijama na kamenu ostavio neko svjedočanstvo o njegovom postojanju.
“Ono što je sigurno, a to je da će kamen, za razliku od nas trajati i da će samo pojedini, određenom vrstom umjetnosti, moći da se nadaju da će makar duže trajati od nas običnih smrtnika. Milijana je sigurno ovim slikama obezbijedila da će trajati u ovom vremenu duže od nas ostalih” istakao je Smailović.
Kako je autorka istakla, na izložbi je prikazan 21 rad sastavljen iz tri ciklusa “Rascjepi duše””Tajna kamena” i novi ciklus “Istočnik”koji je kaže, objedinila pod imenom “Tišina kamena”
“Inspiraciju nalazim u crnogorskom pejzažu, a slike radim tako što prvo fotografišem motive koji me privlače i kada napravim skice, radim po svom unutrašnjem doživljaju. Najbitnije je da umjetnik bude iskren pred svojim platnom i u svom radu i samo tako će stvoriti jednu dobru i kvalitetnu umjetnost” istakla je Vujović.
Program je vodila Slađana Merdović, a muzički obojila na klaviru učenica Muzičke škole Mina Hasanović u klasi profesorice Sanje Božanović.
Izvor i foto: Radio Bijelo Polje

- Detalji
- Pregleda: 116
White field džez festival završen je sinoć u dvorištu Kuće Rista Ratkovića, nastupima Dječijeg tamburaškog orkestra, Filis and Friends, Goove Marchants i Benda Pekinška patka.
Završno veče manifestacije koja 19. put okuplja ljubitelje džeza započelo je sa Dječijim tamburaškim orkestrom sa kojim je nastupala mlada Bjelopoljka anđeoskog glasa Ena Šabanović.
Kako je kazao professor Jasmin Ćorović, ovaj orkestar počeo je sa radom prije šest mjeseci, ali kako je kazao, najveći cilj je postignut, a to je da se što više mladih uključi u program ovog festivala.
“Plan je da se kroz mentorstvo, radionice, do naredne godine, kada slavimo velikih dvadeset godina Festivala, oformimo jedan džez bend sa mladim ljudima koji će nastaviti sa promocijom te vrste muzike”, kazao je Ćorović.
Kako je White field festival poznat i po raznovrsnoj muzici, veče su upotpunili i momci i djevojke iz Sjeverne Makedonije Filis and Friends koji su donijeli savremenu interpretaciju rijetkih narodnih pjesama sa Balkana.
“Ono što je meni najdraže je to što sviramo pjesme koje nijesu izvođene do sada, ponajviše su to makedonske pjesme, a naša etnomuzikološkinja Filis Sinanoska baštini i albansku, dervišku- tursku, srpsku i bosansku muziku. Apsolutno nema ograničenja što se tiče jezika, nama je izazov da snimimo pjesmu koja nije na našem jeziku čisto da bismo na neki način mogli da dočaramo to da je muzika univerzalan jezik” , kazao Emir Škrijelj vokal i saz majstor.
Dobru konekciju sa publikom napravili su momci i djevojke iz benda Groove Merchants koji je, iako mlad, već poznat po energiji i širokom žanrovskom rasponu.
Kako je Kazao Jevrem Ćosić gitarista, Groove Merchants je sastav muzičara iz Srbije i Rusije.
“Na našem repertoaru su kompozicije soul, jazz, obrade pop muzike, više je to neki groove, ali imamo i naše materijale koji sami stvaramo” kazao je Ćosić.
Za kraj publika je uživala uz novosadski bend Pekinška patka i nevjerovatnoj energiji koju su ovi muzičari slali sa stejdža.
Kako je kazao Sreten Kovačević i nakon toliko godina, u muzici koju izvode nadahnjuje ga jednostavnost.
Izvor i foto: Radio Bijelo Polje

- Detalji
- Pregleda: 142
Devetnaesti White field jazz festival koji je i ove godine okupio značajna muzička imena, otvoren je sinoć u dvorištu Kuće Rista Ratkovića.
Pozdravljajući goste i publiku koja je prve večeri festivala ispunila dvorište nekadašnje kuće prvog crnogorskog romanopisca, direktor JU “Ratkovićeve večeri poezije” Kemal Musić je između ostalog kazao da White Field Jazz Festival nastavlja sa unapređenjem umjetničkih i kulturnih vrijednosti Bijelog Polja i Crne Gore
“Karakteristika ovogodišnjeg Festivala je što ima crnogorski pečat, što znači da ćemo večeras uživati u muzici koju izvode domaći, crnogorski bendovi, ali svakako da ćemo jednako uživati u izvođenju bendova iz Srbije, Sjeverne Makedonije i za kraj pank benda Pekinška patka” kazao je Musić uputivši zahvalnost Opštini Bijelo Polje koja sve ove godine podržava Festival i Ministarstvu kulture koje je, kako je kazao, po prvi put sponzorisalo ovu džez manifestaciju.
Otvarajući Festival, predsjednik savjeta Ratkovićevih večeri poezije, Jasmin Ćorović je kazao da Bijelo Polje ponovo postaje mjesto gdje se susreću različiti ritmovi, ideje i generacije.
“I to je suština kulture, da povezuje i inspiriše. Posebnu radost donosi činjenica da su ove godine u program uključeni i mladi muzičari iz našeg grada, kako večeras kroz nastupe gitarskog dua, tako i sjutra kroz nastup Dječijeg tamburaškog orkestra Centra za kulturu. To je za nas više od nastupa, to je poruka da kultura ima budućnost samo ako njegujemo mlade talente” istakao je Ćorović.
Čast da muzikom započnu ovu jazz manifestaciju imao je duo gitara Škole za muzičko obrazovanje Daris i Adis Sijarić koji su izveli “Autumn leaves”. Oni su kazali da su uživali u izvedbi te da im je bila velika čast i odgovornost da otvore jednu ovakvu manifestaciju.
Akustična terapija tradicionalno su i večeras skrenuli pažnju publike sa svojim izvedbama, ovoga puta uz Mirsada, Bekana, Fikra i Hanu, pojačanje je stiglo iz Pljevalja. Mlada Nikolina Bajović upotpunila je užitak i poznatim Ex Yu hitovima počastila publiku.
Duo 2 Soul(o)s Nikola Vučković pijanista i Dušica Kordić violinistkinja izvodili su tradicionalnu crnogorsku muziku za koju su sami pisali aranžmane.
“Neke su kompozicije u našem, neke su u izvornom aranžmanu uglavnom iz zemalja okruženja sa akcentom na našu zemlju. Naš performans ipak zahtijeva pažnju, pošto smo akustični koji svira sa elementima klasične muzike ali sa bend World music etno jazz-a” istakli su oni.
Prvo festivalsko veče zatvorio je MP- trio jazz bend iz Podgorice. Uz zvuke, kako je kazao Miladin Peruničić “tvrđeg džeza” predstavili su se bjelopoljskoj publici sa kojom se , kako je Peruničić kazao, druže već treći put.
“I uvijek nam je lijepo, ponesemo lijepe utiske i zbilja se osjećamo kao kod kuće” kazao je on.
Publici su poznati po originalnom repertoaru, koji se kreće od klasičnih jazz standarda i obrada kompozicija preko modernih fjužn dzez i bluz kompozicija, do obrada pop i rok hitova.
Izvor i foto: Radio Bijelo Polje

- Detalji
- Pregleda: 105
Izložba slika pod nazivom "Mreža" otvorena je večeras u Kući Rista Ratkovića u okviru pratećeg programa 19. White field jazz festivala.
Otvarajući izložbu profesor Elijas Rebronja je kazao da je ova izložba dokaz da slikari ne vole biti omeđeni, sputani, pa tako ni Madžgaljeve slike nemaju ramova.
"Sloboda je ono sve prisutno kod njih, a sloboda je ono što ih vodi kroz život. Njegova umjetnost poziva na revoluciju, na promjenu, na nešto što je novo i što treba biti drugačije u svijetu", kazao je Rebronja.
Madžgalj je istakao da su radovi uglavnom nastali tokom pandemije kada je kako je kazao bio u procesu traganja i pripreme specijalističkog rada.
"Suština cijele postavke je potraga za slobodom, a likovi za portrete sam birao nasumično. Likovi su svi presječeni, nema cjelokupnog lika i kao da traži da izađe iz tih okvira koji su nam nametnuti", kazao je Madžgalj.
Izložbu je vodio Izet Erović.
Izvor i foto: Radio Bijelo Polje

- Detalji
- Pregleda: 124
Promocija knjige drama u stihu ,,Sveti i prokleti’’, autora Obrada Nenezića upriličena je večeras u galeriji Centra za kulturu u okviru pratećeg programa 54. FDA Crne Gore.
Nenezić je tri drame u stihovima, inspirisane crnogorskim legendama, objedinio u jednu knjigu, „Sveti i prokleti“, u kojoj se pored drame inspirisane legendom o Vladimiru i Kosari, nalaze i drame „Kruna“, o stradanju crnogorske dinastije Crnojević i „Gorska drama“, tragičina bajka o ljubavi knjaginjice Jelene Petrović.
Kako je kazao Edin Smailović književnost ne može da ispriča priču iz istorije, ali Nenezić je to uradio dajući romanesnu crtu svojim junacima te je, kako je istakao, napravio odličnu vezu između pojedinca, naroda i vladara.
Knjiga “Sveti i prokleti” se kroz književni tekst neprekidno bavi sa ovim jednim milenijumom crnogorskog postojanja u različitim oblicima. U hiljadu godina postojanja, svako društvo, svaki geografski prostor morao je pretrpjeti razne lomove i povijati se pred raznim teškim iskušenjima koje je donosilo vrijeme. Obrad Nenezić se kroz dramski tekst se bavio sa tri možda najveće teme u crnogorskoj istoriji” kazao je Smailović.
Zoran Šoškić je kazao da je riječ o djelu kompleksne i netipične strukture koje svojim visokoestetizovanim dometima širi kreativne opsegne spisateljske prakse u crnogorskim okvirima.
“Ovo je u stvari dramski triptih sazdan od čvrstog poetskog materijala koji će u budućem vremenu, u to sam ubijeđen, opstati kao pisani artefakt posvećen crnogorskoj tradiciji i mentalitetu istorije propuštenoj kroz mitološki katalizator. Tri drame koje je Nenezić objavljivao u različitim periodima stvaralaštva predstavljaju lične poetske freske različitih perioda naše duhovne vertikale oslikane dramatičnim događajima iz prošlosti Duklje, Zete i Crne Gore” kazao je Šoškić.
Odlomke iz drama čitao je Aleksandar Srdanović.
Izvor i foto Radio Bijelo Polje
Još članaka …
- Nakon pet godina obnovljena nagrada za najbolju knjigu u oblasti teorije i kulture medija, dr Mirza Mahmutović ovogodišnji laureat
- Otvorena izložba slika umjetnice Ekatarine Lych Ivanović "Prozor u dvorište"
- Raspisani konkursi za nagrade ,,Risto Ratković” i ,,Ratkovićeve večeri poezije”
- Vrijedna donacija Rotary kluba Narodnoj biblioteci u Bijelom Polju