Direktorica Centra za podršku djeci i porodici Rada Đerić kazala je da se ova ustanova bavi žrtvama nasilja a prvenstveno djecom kao najosjetljivijom kategorijom.
-Nasilje nad djecom je opšti problem, koji prožima sva društva, sve kulture i sve regione svijeta. Milioni djece svakodnevno trpe nasilje, što predstavlja grubo kršenje prava djeteta. Nasilje izaziva patnju djeteta, ozbiljno ugrožava razvoj, dobrobit, pa i sam život djeteta, a posledice su često teške i dugotrajne. Nepovoljne socijalne i društvene okolnosti u poslednjoj deceniji prošlog i početkom ovog vijeka, izložile su djecu povećanom riziku od nasilja. Postojeći podaci ukazuju na trend povećanja porodičnog, a posebno vršnjačkog nasilja među djecom i mladima. Pravo na zaštitu od svih oblika nasilja predstavlja osnovno pravo svakog djeteta utvrđeno Konvencijom o pravima djeteta i drugim dokumentima Ujedinjenih nacija, Savjeta Evrope i ostalih međunarodnih organizacija, koje je država Crna Gora ratifikovala kao članica tih organizacija. Ratifikovanjem Konvencije o pravima djeteta naša zemlja je preuzela obavezu da preduzima mjere za sprečavanje nasilja nad djecom i da obezbijedi zaštitu djeteta od svih oblika nasilja u porodici, institucijama i široj društvenoj sredini, i to od: fizičkog i mentalnog nasilja, zloupotrebe i zanemarivanja, svih oblika seksualnog izrabljivanja i seksualne zloupotrebe, nasilnog odvođenja djece i trgovine djecom, svih drugih oblika eksploatacije štetnih za dijete, mučenja, nehumanih i ponižavajućih postupaka i kažnjavanja. Konvencija takođe određuje obavezu države da obezbijedi mjere podrške za fizički i psihički oporavak djeteta žrtve nasilja i njegovu socijalnu reintegraciju. Zloupotreba ili zlostavljanje djeteta dovodi do stvarnog ili potencijalnog narušavanja zdravlja djeteta, njegovog preživljavanja, razvoja ili dostojanstva u okviru odnosa koji uključuje odgovornost, povjerenje ili moć. Ustavom Crne Gore u članu 74. djetetu se jemči posebna zaštita od psihičkog, fizičkog, ekonomskog i svakog drugog iskorištavanja ili zloupotrebe, kazala je Đerić.
Đerić naglašava da je Lokalni plan akcije za djecu u Bijelom Polju za period 2012–2016.godine, strateški dokument ove opštine, sačinjen u skladu sa Nacionalnim planom akcije za djecu u Crnoj Gori.
-Ovim planom se definišu akcije koje treba da stvore uslove za unapređenje kvaliteta života djece u gradu. U obrazovno-vaspitnim ustanovama prisutni su najrazličitiji oblici i vrste nasilja. Djeca su izložena vršnjačkom nasilju, ali i nasilju odraslih. Predškolske ustanove, odnosno dečiji vrtići, škole i školska okruženja sve češće su mjesta na kojima se ispoljavaju razni vidovi ugrožavanja bezbjednosti djece. Razvoj savremenih komunikacionih tehnologija doveo je do pojave novog vida nasilja među i nad djecom. Radi zaštite djece, neophodno je da u društvu postoji sistem koji će omogućiti bržu i djelotvornu intervenciju u slučaju kada postoji sumnja da je dijete pretrpjelo nasilje ili mu je izloženo. Tako pri Centrima za socijalni rad postoje Timovi sastavljeni od stručnjaka iz relevantnih institucija, koji koordiniranom saradnjom, preduzimanjem bržih i djelotvornih mjera porodično-pravne zaštite pružaju podršku djeci žrtvama nasilja. Kao znacajno , treba spomenuti i Pravilnik o postupanju sa zrtvama, u kojem su izdefinisane obaveze svih činioca, odnosno predstavnika organa, koji su potpisnici (CZSR, sudovi Policija škole, zdravstvene ustanove). Centar će u 2017 godini, u saradnji sa mjesnim zajednicama i školama , organizovati tribine, na kojima će promovisati rad Centra, kao i Zakon o zaštiti od nasilja u porodici, kako bi veći broj građana i djece , prepoznao nasilje, i informisao se, kome i gdje se obratiti za pomoc, zaključila je Đerić.