U subotu, u okviru kampanje „Svi u vrtić“, koju su pokrenuli UNICEF i Ministarstvo prosvjete, u pješačkoj zoni u centru Berana od 11.00 do 12.00 sati i ispred Centra za kulturu u Plavu od 13.00 do 14.00 sati, balerine iz škole Vasa Pavić zabavljaće mališane, koji će nakon plesa imati priliku da se igraju u vrtiću na otvorenom.
Kampanja se nastavlja već u ponedjeljak, 15. juna, kada će u centru Bijelog Polja i Berana od 11.00 do 12.00 sati, u centru Andrijevice od 13.00 do 14.00 i u centru Rožaja od 14.00 do 15.00 sati biti organizovani novi umjetnički i obrazovni događaji za djecu i građane. Tom prilikom, balerine će igrati za djecu u Bijelom Polju i Rožaju, a hor muzičke škole Vasa Pavić pjevaće djeci u Beranama i Andrijevici. Sva djeca će se istovremeno igrati u vrtiću na otvorenom koji organizuju NVO Pedagoški centar, Filozofski fakultet – odsjek za predškolsko obrazovanje i lokalni vrtići.
Cilj ovih događaja je da podstaknu roditelje i djecu da posjete lokalne vrtiće, gdje je u toku upis za narednu školsku godinu. Za upis djeteta u vrtić potrebno je vrtiću dostaviti: zahtjev za upis koji se dobija u vrtiću; izvod iz matične knjige rođenih za djecu koja se prvi put upisuju; potvrde o zaposlenju roditelja; za korisnike materijalnog obezbjeđenja porodice – potvrdu iz Centra za socijalni rad; za samohrane roditelje – izvod iz knjige umrlih ili drugi dokaz koji potvrđuje taj status; za djecu sa smetnjama u razvoju – rješenje o usmjerenju.
Podaci o upisu djece u vrtiće u Crnoj Gori pokazuju da je stopa upisa najniža na sjeveru naše zemlje, regionu u kojem postojeći vrtići imaju kapaciteta da prime još djece. Samo jedna trećina roditelja koji žive na sjeveru i čija djeca ne idu u vrtić smatra se informisanim o radu predškolskih ustanova. Stoga, kampanja „Svi u vrtić“ nastoji da poveća broj roditelja koji će posjetiti vrtiće u Bijelom Polju, Beranama, Rožaju, Plavu i Andrijevici da bi se bolje informisali o njihovom radu i upisali djecu.
Predškolsko obrazovanje igra veoma važnu ulogu u razvoju djeteta, a ima i značajne pozitivne socio-ekonomske efekte na cjelokupno društvo. Podaci iz mnogobrojnih urađenih studija govore da kvalitetni predškolski programi dovode do smanjenja napuštanja škole i ponavljanja razreda, do boljih obrazovnih postugnuća, ali i smanjenja stope nazaposlenosti, kriminala i drugih problematičnih društvenih ponašanja. Takođe, istraživanja iz oblasti neuronauke pokazuju da učenje tokom godina prije polaska u školu ima najjači efekat na razvoj budućih mentalnih funkcija kod djeteta. Tako se ulaganje u predškolsko obrazovanje smatra jednom od najisplativijih investicija kada je riječ o unaprijeđenju života pojedinca, ali i društva u cjelini.